WALKI KOGUTÓW

 • niedziela, 04 marca 2007
  • MACHO I JEGO KOGUT

   Walki miały wystartować o piątej po południu. Tak przynajmniej mówił Jean. Potem zmienił zdanie, bo kogutów w kolejce do wagi wciąż przybywało. To rytuał, któremu zupełnie jak w boksie, trzeba się bezwarunkowo poddać, aby myśleć o występie na arenie. Waga furczała, gdy co rusz podwieszano na niej kolejnego gallo negro, gallo blanco czy kolorowego gallo pinto. Każdy gallero dokładnie pilnuje, aby jego kur bojowy trafił do właściwej kategorii wagowej. Od tego w dużym stopniu zależy los pojedynku. Zdarzają się – co oczywiste - błędy w selekcji, ale i nie brakuje zwyczajnych przekrętów. Wiadomo – forsa. Ktoś robi zakłady, ktoś inny je wygrywa. Kogut, któremu podejrzanie zbyt szybko uda się zadziobać oponenta wraca na wagę, podobnie jak i pokonany. I jeśli coś nie gra, to zamiast blasku i chwały pozostaje dyskwalifikacja i dyshonor. A zmieszany porażką gallero nie wystawi już swego koguta tego wieczora, raczej czmychnie do domu, gdzie pewnie zastaje swą zdziwioną mujer z wałkami na głowie, szykującą się do wyjścia na plotkowanie.

   Grunt to dobre sparowanie wojowników. A to wymaga czasu. Dość szybko jednak zorientowaliśmy się, że te całe los preparativos - przedbiegi, mają swój urok i są po prostu zabawne. Nie pozostało nam nic innego, jak wtopić się w tłum rozemocjonowanych machos, gdzie carajo notorycznie mieszało się kukuryku i przyjrzeć się, o co a tej rozrywce faktycznie chodzi.

   Prezentujemy Wam pierwszy odcinek naszych etnograficznych dociekań.

   Muzyka, którą po części wykorzystaliśmy w filmie, to kawałek „La gallera” (arena do kogucich walk). Mamy nadzieje, że dominikański bard Juan Luis Guerra się nie pogniewa. Ale z całą pewnością, nie ma na świecie lepszego songu, który tak dobrze dopełniłby ten temat. Juan tutaj po prostu śpiewa o facecie, który przerąbał wszystko „na walkach”, łącznie, że swą „czarnulką”.

   Co robi macho, gdy nie ma go w domu...

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (9) Pokaż komentarze do wpisu „MACHO I JEGO KOGUT”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   tres.pimientos
   Czas publikacji:
   niedziela, 04 marca 2007 23:07

Kalendarz

Lipiec 2016

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny

kontakt mailowy

Kopiowanie treści i zdjęć

(c)tres.pimientos

Treść bloga chroniona jest prawem autorskim.

Zezwala się na kopiowanie treści notek i zdjęć pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody autora.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...